Ініціатор співпраці Тернополя і Замостя Леонід Бицюра: «Розірвання партнерства наших міст – сигнал всій дипломатичній системі України. Просинайтеся»

11.03.2021 10:30
Ініціатор співпраці Тернополя і Замостя Леонід Бицюра: «Розірвання партнерства наших міст – сигнал всій дипломатичній системі України. Просинайтеся»
Із сумом зустрів новину про розірвання партнерських стосунків між нашими містами. З великою повагою ставлюся до міського голови Замостя Андрія Внука. Його команда досягла яскравих успіхів в місті, створила справжню перлину східної Європи.
Мені, як ініціатору співпраці Тернополя та Замостя, було важливо застосувати досвід польських колег із модернізації міського простору, ревіталізації об’єктів історичної спадщини, насамперед Тернопільського Замку.
Це давній задум нашої команди однодумців, архітекторів, краєзнавців, просто небайдужих тернополян. Було зроблено ряд важливих кроків: узгоджено стартове фінансування з державного бюджету будівництво сучасного спорткомплексу, де мала б розміститися славетна спортивна школа греко-римської боротьби, яка перебуває в стінах Замку. Проведено безпрецедентні археологічні дослідження, розкопки.
Моя команда розробила проект реконструкції призамкової площі, який представлено в численних міжнародних проектах, зокрема Транскордонного співробітництва та програмах посольської підтримки. Спільно з колегами з партнерського міста Тарнув розміщено першу експозицію в підвалах Замку, започатковано екскурсійний маршрут із ТІЦ Тернополя. Підготовлено концепцію майбутнього музейного замкового комплексу, сплановано реконструкцію приміщень першого поверху.Оновлено альтанку та сходи обабіч Замку, проведено освітлення його фасаду.
В моїх планах була реконструкція лівої вежі, приведення її до автентичного вигляду, зняття теперішньої потворної штукатурки.
Далі – планування майбутньої музейної колекції, створення каталогу експонатів.
Загальна мета доволі амбітна – відновлення Замку як унікальної родзинки Тернополя. З виставковим залом, художньою колекцією та сучасним інтерактивним музеєм.
Саме тому, мене зацікавив досвід Замостя, як передового польського міста з унікальним досвідом ревіталізації та реконструкції історичної спадщини.
Особисто відвідав реконструйовані та відбудовані будівлі та замок в Замості, разом з колегами підготували перший спільний проект в рамках Програми Транскордонної співпраці. І зрештою виграли в нелегкій конкурентній боротьбі із сотнями інших. Проект полягав у спільних дослідженнях історії наших міст, яка має багато об’єднуючого. Загальна сума фінансування 68 тисяч євро. Це мав бути перший крок до творення Музею Тернополя.
Переконаний, що співпраця все-таки буде. Польща для України стратегічний партнер, а тому треба посилити дипломатичний контакт наших держав.
Треба визнати, що ,на жаль, взаємини наших народів тримаються виключно на особистих зв’язках та «народній»дипломатії.
Інтерпретація історичних подій не повинна продукувати розбрат наших народів.
Тому вважаю цей неприємний кейс важливим повідомленням для всієї системи міжнародної діяльності України про потребу активізації дипломатичної присутності та активності в сусідніх країнах.
Останні новини