4ebed7efffc0e4484ba2a62c9aa5f0c1.jpg
49cc71f707a57070b6e1ec9be66577e7.jpg
Освіта

Відсутність медійної грамотності є причиною вразливості України до провокацій, - Леонід Бицюра

(1 Голосувати)
Автор 
on 27/11/2018

Тернопіль став одним із п’яти українських міст, які  взяли участь у  пілотному проекті інфо-медійної грамотності для середніх шкіл  - «Вивчай та розрізняй» (L2D). 

Програма «Вивчай та розрізняй(L2D)» має на меті сформувати в учнів середніх шкіл України навички медіаграмотності, навчити їх критично мислити та відрізняти факти від дезінформації. Реалізацію проекту здійснює  IREX (Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів) спільно з Академією української преси та інтернет-проектом StopFake за підтримки Посольства США та Великої Британії в Україні.

Курс випробують у 50-ти школах міста Тернополя Чернігова, Маріуполя та Дніпра. Зміни торкнулися навчальних матеріалів першого семестру в таких предметах: українська мова та література (8 клас), історія (8 клас) та мистецтво (9 клас). Школярам, поряд із базовими предметами, подаються компоненти медіагрмотності.

Участь у програмі взяли 12 Тернопільських шкіл. 

26 листопада у Тернопільській Українській гімназії ім. І. Франка відбулися відкриті уроки, на яких був присутній заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, помічник аташе з питань культури та освіти посольства США та координатор проекту «Вивчай та розрізняй» організації  IREX.

"Використання такої ігрової форми подачі інформації дітям, дозволяє краще закріпити базові поняття про роботу з інформацією, - переконаний заступник міського голови Леонід Бицюра. -  Відсутність медійної грамотності, є причиною вразливості України до інформаційних провокацій та маніпуляцій. Медіаосвіта в Україні потрібна не лише для того, щоби протистояти інформаційній агресії. Вона також покликана формувати медіаграмотність і сприяти розвитку громадянського суспільства. Сьогодні все складніше не піддаватися маніпуляціям і рівень цієї складності з плином часу лише зростатиме. Саме тому ми долучилися до проекту «Вивчай та розрізняй", - зазначив Леонід Бицюра.

На уроці діти ознайомлювались з журналістськими жанрами, працювали у групках, вчилися розрізняти маніпуляцію від фейку. Навчання відбувалося за допомогою відео та аудіо ресурсів. Також вчилися самостійно створювати аналітичні матеріали. 

З наступного року програму «Вивчай та розрізняй (L2D)» впровадять у всіх школах України. Після апробації визначеними школами матеріалів та методології ініціативи, вироблені практики будуть поширюватися на всі школи України.

Ефективні моделі будуть створені на основі досвіду інших країн, які успішно інтегрували критичне мислення та медіаграмотність у систему загальної  освіти, наприклад, у Фінляндії та Франції.

Загалом у Тернополі  вперше про сучасне розуміння таких понять, як «медіа», «медіаосвіта» та «медіаграмотність»  заговорили у 2016-му. Тоді відбувся семінар «Практична медіаграмотність для викладачів cуспільних дисциплін». Також у 2018 році в Тернополі проводився курс медіаграмотності для людей поважного віку, де учасники вчилися відокремлювати факти від вигадки, визначати маніпуляції та мову ворожнечі, а також шукати незалежну журналістику, яка базується на фактах. 

Аліна Жайворонко

Останнє редагування Вівторок, 27 листопада 2018 09:45

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.