4ebed7efffc0e4484ba2a62c9aa5f0c1.jpg
49cc71f707a57070b6e1ec9be66577e7.jpg
Культура

У Тернополі представили Незалежну мистецьку платформу TransDramaticum з Любліна

(0 голосів)
Автор 
on 07/08/2016

Люблін - це польське місто молодих і активних людей. Тут навчається і розвиває свої захоплення більше 70 тисяч студентів, зокрема понад 5 тисячі студентів із-за кордону, більшість з яких - українці.

Саме вони об'єднались у Незалежну мистецьку платформу TransDramaticum і вперше у Тернополі презентували Люблін і перформативне читання п'єси "На початку і наприкінці часів" українського драматурга, художника-концептуаліста Павла Ар'є.

Розповідають: Люблін постійно розширює свою культурну програму: завдяки фестивалям, спектаклям, концертам, виставкам, зустрічам, круглим столам та іншим заходам протягом усього року в Любліні вирує художньо-мистецьке життя.

П'єса присвячена Чорнобильській катастрофі, порушує не тільки екологічні проблеми, а й репрезентує прогнилу корупційну систему держави, неповагу до людини. Акція відбувається в тридцятикілометровій зоні відчуження, де залишились люди, які не покинули дому. Центральним персонажем є стара Баба Пріся, котра знає різні поліські легенди, спілкується з русалками і сомами, є носієм культурної пам'яті. Зона відчуження стає своєрідною метафорою, яка показує екзистенційну алієнацію, біль і прірву українського суспільства.

У драмі є дві часові площини - сучасність та ретроспекція минулого, коли після вибуху на ЧАЕС відбувалася евакуація мешканців. Баба Пріся залишилася у своєму домі, натомість її доньку Славу з чоловіком і малим сином Вовочкою переселили в Крим. Щоб спакувати речі, вони мали всього 15 хвилин. На півострові ця родина зустрілася з дискримінацією та власною чужістю, місцеві їх не сприйняли, батько почав пити, їхня родина розпалася, після чого Слава з Вовчиком повернулись до бабці. 

Зв’язок із зовнішнім світом існує завдяки радіо, а час від часу до них приходить міліціонер, який щоразу пропонує їм виїхати із зони відчуження. За правління Януковича у цих місцях, незважаючи на заборону, було популярним полювання, робили це політики, бізнесмени, юристи. Під час одного з таких полювань поранено було Вовчика. Його сплутали зі звіром. Через кілька днів хлопець помирає, оскільки родина не має грошей на лікування, лікарям було важко туди дістатись, а народна медицина і замовляння бабці Прісі не допомогли.

Чорнобильська катастрофа набирає не лише екологічного виміру, але також стає політичною, гуманітарною та духовною трагедією для всього українського суспільства. 

У Тернополі артистам аплодували стоячи, потім ще довго тривало обговорення.

Останнє редагування Неділя, 07 серпня 2016 23:24

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.