4ebed7efffc0e4484ba2a62c9aa5f0c1.jpg
49cc71f707a57070b6e1ec9be66577e7.jpg
Культура

Гончарі у Тернополі вчать бачити небо у калюжі

(0 голосів)
Автор  А. Ж.
on 20/07/2018

Сьогодні, 20 липня у Тернопільському парку Топільче відбулося відкриття другого всеукраїнського гончарного фестивалю «Не святі горшки ліплять».   До Тернополя з’їхалося близько 30 гончарів  з різних куточків України та за кордонну, для того аби представити свої роботи та провести майстер класи для охочих. 

Найголовнішою гончарною скульптурою фестивалю є глиняний глек, висота якого сягає близько двох метрів. До створення та оздоблення виробу приклали зусилля усі учасники фестивалю. 

За словами співорганізатор фестивалю, тернопільської майстрині гончарства Уляни Андрійчук, на глек такого розміру потратили близько 30-ти кг глини. Також пані Уляна розповіла, які труднощі виникають при випіканні скульптури великих розмірів.

"Скульптура таких розмірів має сохнути приблизно 14 днів, а у нас на все є лише 3. У суботу протягом всього дня ми будемо його висушувати газовим балоном, після чого обмотаємо його спеціальною ватою для пришвидшення процесу висихання. І лише після того, як температура глеку досягне потрібної температури – ми знімемо вату, і глядачі побачать справжнє вогняне шоу. Є велика ймовірність, що на глеку появляться тріщини, але це нормально, бо це звичайне фізичне явище", - поділилась Уляна Андрійчук.

Представити свої роботи на фестивалі приїхало чимало гончарів здалеку. Одним із них є українець Іван Братко, який зараз мешкає та працює у Нью-Йорку. 

"Я вже протягом 23-ох років займаюся у своїй студії у Нью-Йорку. Там я займаюся сам та навчаю інших живопису, рисунку, гончарству, скульптурі з глини та каменю.  Також ми створили село українських майстрів, де дуже часто проводимо фестивалі. Колись ми більше зосереджувалися на українській кухні під час фестивалів, а зараз приїхало дуже багато української молоді, і разом ми пробуємо змінити і розпрощатися зі старими поняттями  про українські фестивалі. А сюди я приїхав вперше, для мене є насолодою займатися ліпленням. Найголовнішою метою кожного учасника дійства , зокрема й моєю, є бажання навчити людей бачити глибше поверхневого, бачити небо у калюжі",- каже пан Іван.

Подружжя Дудко Віктора та Наталії із Луцька розповіли про особливість своїх виробів. Вони виготовляють чорну кераміку - екологічно чистий та якісний посуд, - стверджують Дудко.

"Чорна кераміка виготовляється древнім способом випалювання глини, яким колись займалися перші гончарі – жінки, ще до нашої ери. Чорний колір посуд набуває при задимленні  під час випалювання.  Вироби тримаємо дві-три  доби. До того для зміцнення випалюємо у печі при температурі до тисячі градусів. Потім зовні посуд обробляємо комінням,  після чого він має блискучий вигляд. Посуд практичний, можна ставити у духовку, турку на вогонь, наливати гаряче. Якщо набрати у глиняний глечик воду і залишити її на ніч, зранку рідина буде ідеально очищена", - розповів пан Віктор.

Під час відкриття фестивалю організатори вручили кожному учаснику фестивалю фартух із логотипом фестивалю «Не святі горшки ліплять».

Організаторами фестивалю є Гончарня Руслана Друка, Арт студія кераміки та гончарства «Гніздо», Тернопільський обласний осередок національної спілки майстрів народного мистецтва України, Тернопільська міська рада та Тернопілля туристичне.

Останнє редагування П'ятниця, 20 липня 2018 20:31

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.