4ebed7efffc0e4484ba2a62c9aa5f0c1.jpg
49cc71f707a57070b6e1ec9be66577e7.jpg
Історія

У Тернополі з'явилися мініатюрні бронзові синагога й площа Ринок

(0 голосів)
Автор 
on 18/11/2019

У центрі Тернополя в неділю, 17 листопада, відкрили бронзові макети втрачених після війни Великої синагоги та ринкової площі. Розмістили нову скульптуру біля морфологічного корпусу медуніверситету на Руській, де колись була площа Ринок.

На урочисте відкриття прийшли ініціатори проекту, історики та краєзнавці. Також для освячення запросили священиків. вони освятили мініатюру площі Ринок, а також провели панахиду на вшанування пам`яті євреїв, яких розстріляли фашисти на місці встановлення у 1941 році.

Це вже четверта робота тернопільських архітекторів в реалізації проекту «Бронзовий Тернопіль», - розповів заступник міського голови Тернополя, ініціатор проекту Леонід Бицюра.

"Через проєкт "Тернопіль у бронзі" ми повертаємо історію нашого міста. Історію, яка ще зараз не досліджена. Історію, яку ми повинні відкрити для себе, - зазначив під час відкриття заступник Тернопільського міського голови Леонід Бицюра. - Я дякую ініціаторам проекту за їх неспокій та важливу роботу для історії нашого міста. Хочу від іменіі усіх тернополян вам подякувати, бо це любов до міста в дії".

Велику синагогу збудували в 1622-1628 роках в стилях готики та ренесансу. В 1944 році будівля постраждала під час боїв за місто. Руїну розібрали, на її місці звели котельню. Зараз в приміщенні – художня майстерня.

Масштаб макету синагоги 1:100 – як й інші макети з серії втрачених споруд Тернополя. Через те, що синагога в цьому масштабі була б зовсім невеличкою, команда вирішила доповнити майбутній бронзовий макет іншою важливою складовою – втраченою ринковою площею. Вона слугуватиме своєрідною ситуаційною схемою. Ця копія в масштабі 1:600.

"Коли постало питання про створення бронзового макета синагоги, я виявив деякі неточності в своєму першому варіанті 2016 року, а саме: іншу форму даху всередині аттика (декоративна надбудова, розміщена над карнизом будівлі – ред.). Побачив цю деталь на довоєнній аерофотозйомці середмістя Тернополя, а з нею й іншу кількість та розміри готичних вікон з південного боку. Фото синагоги з цього ракурсу практично немає. Пощастило все ж знайти світлину, де ця стіна під дуже гострим кутом", - розповів  один із учасників проєкту Володимир Кріса.

Леонід Бицюра також розповів, що проект «Бронзовий Тернопіль» неодмінно матиме продовження. Вже навіть є плани:

"У нас є задум відтворити бронзову модель втрачених ще кількох пам’яток. А саме: ратуші, Ізуітського костелу, залізничного вокзалу. Також у планах є відтворення святої Теклі у бронзовій моделі", - додає Леонід Олексійович.

До слова, бронзовий макет синагоги – це вже четверта скульптура втраченого Тернополя. У місті уже є макети центральної частини міста Тернополя початку XXст, парафіяльного костелу, на місці якого тепер ЦУМ, та першої гімназії, що була на сучасній вулиці Сагайдачного.

 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.