4ebed7efffc0e4484ba2a62c9aa5f0c1.jpg
49cc71f707a57070b6e1ec9be66577e7.jpg
Історія

Бронзову модель Першої Тернопільської гімназії доповнив важливий історичний елемент

(0 голосів)
Автор 
on 11/11/2019

У рамках проєкту «Бронзовий Тернопіль», який реалізовується за сприяння заступника міського голови Леоніда Бицюри,  модель Першої Тернопільської гімназії доповнено бронзовою моделлю. На ній -  глобус, на якому відзначено ті географічні місця, куди потрапили видатні випускники гімназії, та символічна арка з книг із прізвищами гімназистів, що прогриміли не тільки на всю Україну, а й світ.

Над створенням та встановленням моделі працювала ціла команда талановитих і знаних тернополян: художник, скульптор Дмитро Мулярчук, архітектор Борис Солонін, тернополезнавець Тарас Циклиняк, родина Дігай. Над створенням та встановленням моделі працювала ціла команда талановитих і знаних тернополян: художник, скульптор Дмитро Мулярчук, архітектор, 3-D моделювальник Володимир Кріса, архітектор Борис Солонін, тернополезнавець Тарас Циклиняк. Встановлено модель завдяки підтримці родин Дігай та Маслівець. 

"За кожним прізвищем, написане на книгах, стоїть ціла історія. Більшість з тих людей після закінчення гімназії виїхали в інші краї і стали там відомими, - зазначив Дмитро Мулярчук. - Першою нашою ідеєю було встановлення на цьому місці парти з гімназистом. Але ми вирішили піти лаконічнішим шляхом. Та все одно ми вмістили сюди підручники, перев’язані ременем. Саме так гімназисти носили книги на навчання. Тому незважаючи на те, що парта тут відсутня, певний символізм нам вдалося передати".

Також під час урочистого відкриття доповнення бронзового макету Першої Тернопільської гімназії  слово тримали юні тернопільські гімназисти. Вони провели символічний історичний екскурс в історію гімназії, ознайомили присутніх з біографією кожного відзначеного випускника та поділилися власними враженнями від навчання у Тернопільській гімназії ім. І. Франка.

"Я горджуся, що у такому маленькому місті як Тернопіль, була настільки видатна школа, де вчилися надзвичайні люди. Ще більше горджуся тим, що маю можливість навчатися у теперішній гімназії. Зараз я з впевненістю можу сказати, - що це найкраща школа у місті. Я впевнена, що з кожним роком список видатних гімназистів поповнюватиметься", - зазначила учениця гімназії.

Нагадаємо, наріжний камінь під будівництво гімназії освятили 21 червня 1825 року. Фундатором вважають видатного єврейського просвітителя Йозефа Перля.

25 листопада на будівництві гімназії трапилася аварія. Впали дві опори з трьома склепіннями і муром заввишки 8 метрів. Причиною аварії, як з’ясувалося, було те, що гімназію зводили на нещодавно засипаних міських валах. 1944 року Перша Тернопільська гімназія остаточно зникла із карти міста. Проте, це не завадило їй стати середовищем виховання майбутньої еліти не лише України, а й цілого світу.

Перша державна гімназія, стверджують дослідники, була унікальним мультикультурним середовищем. Тут навчалися діти міської інтелігенції та різних національностей. Серед знаменитих випускників –  математики Володимир Левицький, економіст Леон Фон Білінський, адвокат Антін Горбачевський, бургомістр Тернополя Володимир Лучаківський, Блаженний РКЦ Ян Бейзим, меценат Володимир Федорович, генерал-хоружний Микола Маринович та багато інших.

Аліна Жайворонко

Останнє редагування Вівторок, 12 листопада 2019 16:03

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.