4ebed7efffc0e4484ba2a62c9aa5f0c1.jpg
49cc71f707a57070b6e1ec9be66577e7.jpg
Історія

"Єднання поколінь" продовжує пізнавати Тернопіль

(0 голосів)
Автор 
on 13/08/2018

Музей у підземеллі тернопільської Архикатедри та оглядовий майданчик на південній вежі храму відвідали учасники соціальної ініціативи «Єднання поколінь».

13 серпня працівник Туристично-інормаційного центру Тернополя Галина Багрій, провела екскурсію для учасників соціальної ініціативи «Єдання поколінь». Пані Галина ознайомила учасників екскурсії з походженням та історією Архикатедрального собору, зокрема про походження підземелля.

За словами Галини Багрій, дане підземелля є типовим, конструктивним, архітектурним елементом західно-європейської архітектури. Це склепінчасте приміщення під храмом. Характерність нашої крипти і її не типовість в тому, що вона знаходить не під святилищем храму, а під північним бічним нефом. Зазвичай у криптах проводилися поховання. У нашій крипті поховань не проводили ніколи. Не дійшло до поховань через те, що отці-домініканці, за яких був побудований храм, довго тут не затримались і в 30-х роках 19 століття мусіли поступитися храмом на користь ієзуїтів. Потім прийшло парафіяльне духовенство. Тобто не було тяглості історії одного власника храму і це стало причиною того, що не було поховань. Єдине функціонування цієї крипти ще в часи Другої світової війни, як госпіталь для німецьких солдатів в боях за визволення Тернополя навесні 1944 року. 

Тепер крипту вирішили виділити під музей, який можуть відвідати всі охочі. Зараз там розміщена експозиція «Тернопіль сакральний». Вона присвячена культовим спорудам старого Тернополя до Другої світової війни. Через ці споруди розповідають історію сакрального міста, але не лише міста, а й парафії, тобто історії людей, які були складовими цієї парафії, деяких тернополян, яких варто знати. Крім того, експозиція присвячена трьом домінуючим громадам, які мешкали у Тернополі: українській – греко-католицькій парафії, римо-католицькій парафії – польській громаді і єврейській спільноті, яка була значною в місті в той період. Історію співжиття в місті цих трьох громад розповідають через цю експозицію. Це нагода познайомитися з Тернополем, яким він був перед Другою світовою війною.

"Сьогодні у підземеллі завдяки фотографіям, я відновила спогади дитинства, - розповіла учасниця екскурсії Ніна Прутових. - У своїх дев’ять років, я була свідком руйнування Тернопільського костелу Матері Божої Неустанної Помочі. Знищення костелу було великою трагедією для багатьох тернополян. Але сьогодні є можливість згадати його завдяки фото, які є у підземеллі та на вежі."

Поважні тернополяни мали можливість відвідати не тільки крипту храму, а й піднятися на його південну вежу. До оглядового майданчика ведуть 88 кам’яних сходинок. Приблизно на півдорозі до верху є перепочинок. Там також облаштували майданчик, а на стінах вежі розмістили фотографії зруйнованого міста, в тому числі тих, де Катедра зі зруйнованими вежами, без куполів. А подолавши решту сходинок та опинившись на верхньому оглядовому майданчику можна побачити, як виглядає Тернопіль з 22 метрової висоти.

"Ми усі зачаровані красою Тернополя з висоти, - поділилася учасниця екскурсії Ліда Закамарок. - Не думала, що ще у свої роки зможу побачити місто зовсім з іншого, не звичного ракурсу. Також не думала, що зможу піднятися на таку висоту, але надихнулася історією і покорила вежу."

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.